Porady

Płyty poliuretanowe do izolacji zadaszeń – co warto o nich wiedzieć?

Płyty poliuretanowe do izolacji zadaszeń - co warto o nich wiedzieć?

W systemach ociepleń dachowych na ogół wykorzystuje się poliuretan, gdyż jest to materiał trwały, bezpieczny i zapewniający bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Zwykle jest on dostępny w postaci płyt PIR, które odpowiednio mocowane, zapewniają szczelną termoizolację bez mostków termicznych.

Czym są dachowe płyty PIR?

Lubiane przez inwestorów płyty PIR na dach to nic innego jak prostokątne elementy ociepleniowe, których wymiary to zwykle 2400 × 1020 mm. W praktyce – dzięki zewnętrznym krawędziom mocującym – rzeczywista powierzchnia krycia jest nieco mniejsza i wynosi 2380 × 1000 mm. Dzięki temu pokrycie dachu warstwą termoizolacyjną odbywa się szybciej, a nałożona w ten sposób struktura nie posiada mostków termicznych. Charakterystyczną cechą płyt PIR są specjalnie wyprofilowane krawędzie, dzięki którym można je łączyć ze sobą albo metodą zakładki, albo też poprzez pióro i wpust. Grubość dachowych płyt PIR jest bardzo zróżnicowana i waha się w granicach od zaledwie 30 do aż 180 mm.

Jak zbudowane są dachowe płyty PIR?

Płyty – jak sama nazwa wskazuje – są wykonane z poliuretanu, który może być pokryty różnymi warstwami ochronno-izolacyjnymi. Większość z nich powleka się specjalnym, szklanym welonem, który niekiedy poddawany jest procesowi bitumizacji. Czasami w roli pokrycia płyt wykorzystuje się folię aluminizowaną, warstwę aluminium, a także papier lub tworzywa o specjalnych właściwościach (jak np. membrana dachowa). Do produkcji specjalnych odmian płyt PIR wykorzystuje się różnego rodzaju silikaty, płyty kartonowo-gipsowe, a także materiały drewnopochodne. Dzięki temu płyty PIR na dach mają ściśle określone właściwości, które są zgodne z zamówieniem inwestora.

Jak montować termoizolację dachową z płyt PIR?

Najskuteczniejszą metodą montażu ociepleń dachowych z wykorzystaniem płyt PIR jest technologia nakrokwiowa. Dzięki osadzeniu sztywnych i odpornych na działanie wilgoci elementów na krokwiach można:

  • ograniczyć zjawisko pojawiania się mostków termicznych w systemie, w razie ich wystąpienia szybko je wyeliminować,
  • ustabilizować konstrukcję ocieplenia i zmniejszyć ryzyko jego osuwania się,
  • znacząco skrócić czas montażu ocieplenia np. w porównaniu do stosowania wełny mineralnej,
  • ułatwić montaż poprzez zastosowanie sztywnych płyt o odpowiedniej grubości,
  • zwiększyć ilość dostępnej przestrzeni na poddaszu poprzez ograniczenie grubości warstwy termoizolacyjnej.

Dlaczego płyty PIR warto montować na dachu?

Oprócz łatwiejszego technicznie montażu płyty PIR zapewniają bardzo korzystny współczynnik przenikania ciepła wynoszący 0,023 W/(m.K). Oznacza to, że jego poziom izolacji cieplnej jest wyższy niż w przypadku wełny mineralnej i polistyrenu. Poza tym płyty PIR na dach są bardziej odporne na oddziaływanie sił mechanicznych.

Reasumując, płyty PIR na dach to rozwiązanie optymalne z wielu różnych względów, którego wdrożenie warto przemyśleć.

Similar Posts