Porady

Osuszanie ścian jest istotne. Dlaczego i jak się za to zabrać?

Osuszanie ścian jest istotne. Dlaczego i jak się za to zabrać?

Różne są przyczyny, przez które absolutnie konieczne okazuje się osuszanie ścian. Niemniej zawsze powód bezpośredni jest taki sama – wilgoć. Sprawdźmy, z jakich powodów może się ona pojawiać w ścianach. W poniższym artykule wyjaśniamy również, czemu z wilgocią trzeba walczyć i nie można pogodzić się z jej obecnością. Podpowiadamy też, jakimi metodami najlepiej osuszać ściany i ogółem, budynki.

Czemu osuszanie ścian jest istotne?

Być może zastanawiasz się, czy osuszanie ścian jest czymś, na co warto się zdecydować. Czy wilgoć w murach stanowi jakieś zagrożenie? Odpowiedź jest jednoznaczna – tak, wilgoć jest groźna i to bardzo.

Jeśli chodzi o wpływ wilgoci na mury, nie jest on widoczny od razu. Woda drąży materiał, co trwa długo. Tak naprawdę widoczne efekty widać po kilku latach. Niemniej jeśli sprawa zostanie zbagatelizowana, mury ulegną znacznemu osłabieniu i konieczny może się okazać gruntowny remont.

Co gorsza, wilgoć ma negatywny wpływ na zdrowie i komfort mieszkańców czy też użytkowników danego budynku. Otóż w wilgotnym środowisku rozwija się grzyb. Zawsze, gdy w ścianie pojawia się grzyb, pojawiają się też jego zarodniki. Odrywają się one od grzybni i unoszą w powietrzu. Wdychając zarodniki, bardzo sobie szkodzimy. Są one rakotwórcze oraz powodują poważne choroby układu oddechowego. Mogą zaszkodzić też układowi krążenia. Co gorsza, w wilgoci rozwijają się też bakterie, w tym te bardzo szkodliwe dla człowieka.

Skąd się bierze wilgoć?

Wiesz już, że osuszanie ścian jest koniecznością. Jednak czemu w ścianach pojawia się wilgoć? Powody mogą być bardzo prozaiczne. Czasami jest to efekt pęknięcia rury. Innym razem do pojawienia się wilgoci dochodzi wskutek zalania przez sąsiada. Jednak w przypadku domów jednorodzinnych powód zwykle jest inny. Mowa tutaj o podciąganiu kapilarnym. Chodzi o przechodzenie wody z niskich partii budynku, przeważnie z fundamentów, w górę. W fundamentach woda może się pojawić ze względu na jej nadmiar w glebie oraz brak szczelności budynku. Jeśli szczeliny w murach są obecne również na wyższych poziomach, woda się tam przedostaje. W takiej sytuacji konieczne jest wdrożenie specjalistycznych rozwiązań. O czym mowa? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.

Jak osuszać ściany?

Kiedy pojawi się problem w postaci podciągania kapilarnego, nie pozostaje nic innego, jak przeprowadzić osuszanie ścian z zastosowaniem podcinania. Otóż podciąganie kapilarne jest możliwe tylko w przypadku, gdy izolacja budynku nie działa prawidłowo. Jeśli wprowadzimy w mury szczelną płytę izolacyjną, problem zostanie rozwiązany. Właśnie na tym polega osuszanie przez podcinanie.

Pierwszy, bardzo ważny etap, to podcięcie, czyli wykonanie szczeliny. Następnie specjalista starannie umieszcza w niej płytę izolacyjną. Po upewnieniu się, że płyta leży w odpowiednim miejscu, fachowiec przechodzi do wbicia klinów zabezpieczających konstrukcję przed osiadaniem. Później pozostaje już jedynie wykonać kilka prostych prac wykończeniowych, w tym tynkowanie, i zadanie można uznać za zrealizowane.

 

 

 

 

Similar Posts