Porady

Ogrzewanie na podczerwień – kiedy opłaca się najbardziej?

Innowacyjna metoda ogrzewania domów i mieszkań, a także innych budynków z wykorzystaniem podczerwieni jest obecnie coraz bardziej popularna. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Promienniki emitujące podczerwień doskonale nadają się jako wygodny i przy tym energooszczędny i ekologiczny sposób na ogrzewanie wielu budynków. Zanim jednak zdecydujemy się na ogrzewanie na podczerwień, warto pamiętać o tym, że taka inwestycja będzie najbardziej opłacalna wtedy, gdy spełnimy odpowiednie warunki.

Ogrzewanie elektryczne nie musi być kosztowne

Wiele osób uważa, że ogrzewanie elektryczne jest bardzo drogie. Rzeczywiście, kiedyś była to najdroższa metoda grzewcza, ale obecnie, gdy budynki są coraz lepiej ocieplane, ogrzewanie prądem przyciąga coraz więcej zainteresowanych.

Ogrzewanie elektryczne będzie najbardziej opłacalne wtedy, gdy budynek, w którym ma być ono zastosowane, będzie dobrze ocieplony. Docieplenie musi obejmować wtedy nie tylko odpowiednią izolację ścian, na przykład styropianem czy wełną mineralną, ale również montaż ciepłej stolarki okiennej i drzwiowej, właściwe ocieplenie dachu oraz piwnicy.

Jeśli budynek będzie cechował się odpowiednią termoizolacją, wtedy ogrzewanie elektryczne, w tym także ogrzewanie na podczerwień będzie cechowało się najlepszą wydajnością, skutecznością, a także oszczędnością zarówno na etapie montażu, jak również eksploatacji.

Zanim zdecydujesz się na montaż ogrzewania na podczerwień

Wobec tego ogrzewanie na podczerwień najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy budynek, w którym ma być ono zamontowane, będzie poddany nowoczesnej termoizolacji. Najmniejsze koszty można uzyskać w przypadku budynków pasywnych i energooszczędnych.

Warto przy tym pamiętać, że ogrzewanie na podczerwień można połączyć także z innymi typami źródeł energii, na przykład z:

• Panelami fotowoltaicznymi, które mogą służyć do zasilania promienników ciepła.

• Kominkiem, który będzie mógł sprawdzić się w czasie największych chłodów.

Dokładne wyliczenia dotyczące opłacalności inwestycji w ogrzewanie wykorzystujące promieniowanie podczerwone można uzyskać w firmach, które zajmują się dostarczaniem promienników podczerwonych. To właśnie wtedy można otrzymać także profesjonalną pomoc w doborze najlepszych promienników, z którymi będzie można uzyskać optymalne efekty.

Podsumowując, ogrzewanie elektryczne wcale nie musi być bardzo drogie. Wystarczy wybrać odpowiednie systemy grzewcze, na przykład ogrzewanie na podczerwień, a także pamiętać o termoizolacji, aby cieszyć się ciepłem bez wysokich wydatków.

Źródło: najtanszeogrzewanie.pl

Similar Posts