Porady

Farba do ogrodzenia – trwały sposób na odnowienie płotu

Farba do ogrodzenia – trwały sposób na odnowienie płotu

Farba do ogrodzenia – trwały sposób na odnowienie płotu

Malowanie ogrodzenia to sposób na dodanie domostwu świeżego wyglądu, być może całkiem nowego wyglądu za sprawą doboru koloru, a przede wszystkim – metoda na renowację tego elementu naszej posesji czy gospodarstwa. Farby nadające się do tego zabiegu to bardzo szeroki wybór.

Zanim weźmiemy się za malowanie ogrodzenia, dzięki któremu nie tylko dodamy mu urody, ale także zabezpieczymy je przed zniszczeniem, warto rozłożyć tę czynność na parę czynników czy też etapów. To kwestie dotyczące tego, czy musimy pomalować metalowe ogrodzenie, czy ogrodzenie z drewna oraz tego, jak przygotować dany materiał do pomalowania. Poza tym istotne jest także to, jaki rodzaj farby najlepiej jest wybrać. Czy będą to farby poliuretanowe, farby akrylowe czy na przykład farby antykorozyjne. To wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy się cieszyć dobrymi efektami i trwałością naszych prac. Od czego więc zacząć i na czym skończyć podczas malowania ogrodzenia? O tym w dalszej części artykułu.

 

Metalowe ogrodzenie – czym pomalować

Metalowe ogrodzenia należą do bardzo stylowych, jednak uszkodzenia powłoki farb i niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych mogą przyczynić się do procesów korozji. Dlatego przy malowaniu ogrodzeń metalowych trzeba wziąć pod uwagę odpowiednią ochronę powierzchni ogrodzenia. Można to zrobić przez dobór odpowiednich farb. Tutaj istotne jest, aby wybrać farby gruntujące, które będą przeciwdziałać rdzy. Nienałożenie warstwy gruntującej sprawi, że efekty naszego malowania nie będą zbyt trwałe.  Trzeba nałożyć farbę podkładową, która zapewni dobrą przyczepność farby nawierzchniowej, czyli będącej ostatnim etapem malowania ogrodzeń metalowych. Taka farba dekoracyjna to nie tylko elegancki wygląd, ale i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Należy pamiętać o tym, że farby do metalu to różne ich rodzaje. I tak farby chlorokauczukowe są przeznaczone do stali, żeliwa i żelaza (podobnie jak te alkidowe, chlorokauczukowe, epoksydowe czy poliuretanowe). Farby poliwinylowo-akrylowe, winylowe i akrylowe nadają się do ogrodzenia metalowego pokrytego warstwą cynku i do ogrodzeń z aluminium. Dlatego ważne jest, by wybrać odpowiednią farbę do metalu. 

 

Ogrodzenie drewniane – jaki rodzaj farby

Ogrodzenie drewniane niewątpliwie należy do klasyki i niewątpliwie dodaje posesji uroku – zwłaszcza takiej w stylu rustykalnym. Dlatego też warto dbać o to, by jego dobrą formę zachować przez dłuższy czas. Momentem znaczącym jest malowanie takiego ogrodzenia. Malowanie drewna najlepiej przeprowadzać w momencie, gdy temperatura jest w zakresie  od 8°C do 25°C, a wilgotność nie przekracza 80%. Ważne jest także to, by nie było ekspozycji ogrodzenia na zbyt silne promienie słoneczne. Pierwsze, co należy zrobić, to pokryć drewno bezbarwnym impregnatem gruntującym – wtedy to unikniemy korozji biologicznej. Farba to płotu drewnianego, którą należy nałożyć na impregnat lub farby gruntujące, to farba dekoracyjna, na przykład emalia olejno-ftalowa. Zamiast impregnatu można też zastosować do powierzchni drewna lakierobejcę ochronno-dekoracyjną. Z takim malowaniem wiążą się niesamowite efekty wizualne, czyli uzyskanie powierzchni o wysokim połysku. Odpowiedź na pytanie: czym pomalować płot? to dość szeroki wybór.

W jaki sposób pomalować ogrodzenie metalowe, a w jaki drewniane?

Jednak zanim przystąpimy do malowania ogrodzenia, należy je odpowiednio do tego przygotować. Zarówno ogrodzenie metalowe, jak i z drewna trzeba odpowiednio oczyścić – z kurzu i resztek farby. W tym celu należy użyć szczotki drucianej lub potraktować elementy ogrodzenia papierem ściernym. Tylko tak oczyszczona powierzchnia jest w stanie długo utrzymać farbę.

Similar Posts