Porady

Jak wybrać zagęszczarkę do gruntu?

Jak wybrać zagęszczarkę do gruntu?

Zagęszczarka ma zastosowanie wówczas gdy zależy nam na zwiększeniu gęstości podłoża. Działa w dość prosty sposób, a część z tego typu maszyn jest przeznaczona do szczególnego rodzaju prac. Oto wskazówki jak wybrać odpowiednią zagęszczarkę do ubicia tłucznia lub utwardzenia sypkiego podłoża i na co zwrócić uwagę.

Zagęszczarka powinna być wybrana w zależności od rodzaju gruntu na jakim będziemy pracować, co sprawdzicie na https://www.ponako.pl/zageszczarki-gruntu/. Znaczenie ma również rodzaj prac jakie chcemy wykonać i zgodnie z tym stosuje się takie zagęszczarki jak:

– Zagęszczarka ręczna – Jest to zagęszczarka, która stanowi najmniejszy rodzaj tego typu urządzenia i sprawdza się wówczas, gdy nie mamy dużo prac do wykonania;

– Zagęszczarka samoprzesuwna, – To maszyna, której należy nadać ruch pracy by mogła sama przesuwać się we wskazanym kierunku. Na ogół takie urządzenie jest cięższe od zagęszczarki ręcznej;

– Zagęszczarka krocząca, – Rodzaj maszyny, która jest dość rzadko stosowana, ponieważ należy do kosztownych maszyn i posiada specyficzne przeznaczanie – tj. stosuje się ją na trudnym podłożu, gdzie nie mają zastosowanie inne rodzaje zagęszczarek;

– Zagęszczarka podczepiona – Czyli taka, która jest profesjonalną maszyną, stosowaną na dużych terenach. Przyczepia się ją np. do ciągników, by móc w ten sposób pracować na dużej przestrzeni.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru rodzaju zagęszczarki?

Kiedy decydujemy się na konkretny rodzaj zagęszczarki warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak np. masa, która powinna być tym większa im grubszą warstwę podłoża chcemy utwardzić. I tak w praktyce najlżejsze zagęszczarki mają około 20 kg, a największe nawet do 300 kg. Istotne znaczenie ma też wymiar płyty na której pracujemy oraz częstotliwość wibracji, wartość siły odśrodkowej i wydajność podczas pracy.

Jakie inne kwestie wziąć pod uwagę wybierając zagęszczarkę?

Znaczenie dla pracy zagęszczarki ma też głębokość zagęszczania, co stanowi o efekcie ubijania i wskazuje na określone parametry, kiedy praca jest efektywna. Warto sprawdzić też dodatkowe akcesoria, takie jak np. okładzina ochronna i dostępne części zamienne do maszyny.

Similar Posts