Porady

Jak szybko obniżyć rachunki za prąd? Top 4 rady

Jak szybko obniżyć rachunki za prąd? Top 4 rady

Ostatnio mamy do czynienia ze sporymi podwyżkami za energię elektryczną, a to dopiero początek, gdyż na razie działają tarcze antyinflacyjne, które mają chronić przed jeszcze większą drożyzną. Warto zatem już teraz dowiedzieć się jak szybko obniżyć rachunki za prąd. Poznajcie top 4 rady.

Top 1: wybierz najlepszej jakości żarówki LED

W teorii żarówka LED powinna od razu po włączeniu świecić pełnym blaskiem, ale tak jest tylko w teorii, bo jeśli wybierzesz kiepskiej jakości żarówki to będą one potrzebowały czasu do osiągnięcia swojej temperatury barwowej. Natychmiastową jasność możesz zyskać wybierając żarówki LED Philips. Nie każda żarówka LED gwarantuje taką samą energooszczędność, dlatego warto sięgać po modele najwyższej jakości. Jednymi z najpopularniejszych są żarówki LED E27. Takie także znajdziecie w ofercie Philips. Warto wiedzieć, że są one nawet 8-krotnie bardziej energooszczędne od zwykłych, tradycyjnych żarówek. Wśród oferty tego producenta znajdziesz modele z możliwością przyciemniania i niezwykle naturalnym odwzorowaniem barw. Żarówki LED Philips gwarantują nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin świecenia. Co ważne, światło w deklarowanym czasie nie traci na jakości jak w przypadku tańszych żarówek LED nieznanych producentów.

Top 2: wymień najbardziej prądożerne sprzęty na energooszczędne

Na pewno niektóre sprzęty pobierają bardzo dużą ilość prądu. Na pewno do prądożernych sprzętów należy przede wszystkim lodówka, która jest stale podłączona do prądu i której z wiadomych względów nie można odłączyć. Zatem warto postawić na model najwyższej klasy energetycznej. Większy wydatek zrekompensuje niższe zużycie prądu. Warto pomyśleć również nad wyborem najbardziej energooszczędnego elektronicznego podgrzewacza wody, czyli bojlera, a także pralki czy kuchenki bądź płyty indukcyjnej w kuchni. Warto wybierać też sprzęty z akumulatorem, pracujące na baterii litowo-jonowej, które można naładować i użytkować przez określony czas. W ten sposób także można ograniczyć zużycie prądu. Obecnie pod koniec roku możesz liczyć na duże promocje na sprzęty RTV i AGD. Wiele sklepów oferuje obniżki cen i warto właśnie teraz wymienić sprzęty na bardziej energooszczędne.

Top 3: postaw na taryfę dwustrefową za prąd

Jednym z bardziej skutecznych sposobów na obniżenie rachunków za prąd jest wybór taryfy dwustrefowej. Jeżeli korzysta się z taryfy dziennej i nocnej i wiadomo, że pomiędzy 22 a 6 rano wydatkowanej jest mniej energii, to właśnie wtedy, gdy taryfa jest tańsza można np. robić pranie czy nawet pracować w trybie nocnym, jeśli ma się taką możliwość. Jeśli Ty i Twoja rodzina należycie raczej do nocnych marków, to zamiast płacić taką samą stawkę w nocy jak w ciągu dnia, możecie zaoszczędzić wybierając taryfę dwustrefową. Warto wiedzieć, że w podanych wcześniej godzinach prąd może być tańszy nawet o 40%. Warto wiedzieć, że przy zmianie taryfy wymiana licznika jest bezpłatna! Dlatego naprawdę warto się na to zdecydować. Choć przy obecnych podwyżkach pewnie na tak spektakularne oszczędności nie będzie można liczyć, to jednak każda zaoszczędzona złotówka jest ważna dla domowego budżetu.

Top 4: postaw na smart rozwiązania i wprowadź dobre nawyki korzystania z energii elektrycznej

Na pewno odpowiednio skonstruowana instalacja elektryczna z zastosowaniem ściemniaczy i czujników ruchu także pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej. Warto postawić też na smart plugs, dzięki którym można zarządzać włączaniem i wyłączaniem sprzętów czy monitorować zużycie prądu w aplikacji. Możesz dzięki temu także przedłużyć trwałość baterii w smartfonie czy innym sprzęcie. Ładowanie nie do pełna, a do 80-90% może przedłużyć jej żywotność. Możesz więc zaplanować wyłączenie sprzętu od ładowania w odpowiednim czasie. Warto wprowadzić też dobre nawyki korzystania z energii elektrycznej. Zamiast spędzać każdy wieczór na oglądaniu telewizji i jednoczesnym czytaniu książki, zdecyduj się na jedną z czynności. Włączanie wszystkich sprzętów i oświetlenia to duże obciążenie dla sieci i warto gdy korzysta się z jednego, wyłączyć inny.

Similar Posts