Porady

Jak odróżnić dobry cement od produktu niskiej jakości?

Jak odróżnić dobry cement od produktu niskiej jakości?

Cement to kluczowy element każdej budowy. Zastosowanie niewłaściwego lub słabej jakości budulca może powodować wiele zagrożeń jak łuszczenia, przebarwienia i finalnie doprowadzić do pękania betonu – jest to niebezpieczne dla całej konstrukcji. Warto przeciwdziałać temu już w momencie zaopatrzania placu budowy – jedną z najważniejszych pozycji na liście zakupów jest właśnie cement. Jak więc odróżnić dobry cement od tego niskiej jakości?

Oznaczenie cementu

Wiele dostępnych na rynku cementów to w gruncie rzeczy produkty cementopodobne, które nie spełniają podstawowych norm jakościowych. Warto przy tym pamiętać, że jakość cementu ma kluczowe znaczenie dla własności użytkowych i trwałości konstrukcji wznoszonych z pomocą tego materiału. Nieświadomość klientów, którzy nie czytają etykiety wykorzystują nieuczciwi producenci oferujący tańsze zamienniki. Czego więc szukać na oznaczeniach?

Widniejący na etykiecie napis ‘Pewny Cement’ jest gwarancją otrzymania produktu najwyższej jakości, który musi pochodzić od sprawdzonego producenta cementu. Produkowane u nich mieszanki wytwarzane są w kontrolowanych warunkach przez doświadczonych pracowników, a przede wszystkim z uwzględnieniem wszystkich norm jakościowych.

W słabym jakościowo cemencie znaleźć możemy większe ilości popiołu, gorsze jakościowo składniki lub ich niewystarczające ilości. Dodatkowo, wielu nieuczciwych producentów powołuje się na inne normy, niż te które są ogólnie przyjęte. Warto więc sprawdzić je przed udaniem się na zakupy.

Cement tylko z dobrej cementowni

Wejście na rynek producentów cementu nie jest zadaniem prostym. Wymaga to nie tylko sporego kapitału, ale również odpowiedniego sprzętu, a przede wszystkim wiedzy i doświadczenia w produkcji tego materiału. Między innymi dlatego warto kupować cement w profesjonalnych cementowniach, których produkty otrzymały odpowiednie certyfikacje – uzyskanie ich nie było zadaniem prostym. 

Obowiązujące obecnie przepisy prawa obligują cementownie do uzyskania odpowiednich certyfikatów i pozwoleń przed rozpoczęciem sprzedaży swoich produktów. Cement musi spełniać wiele wymogów dotyczących jakości, posiadać karty charakterystyki wyrobu czy też mieć prawidłowe oznakowania worków. Sprzedaż produktów bez odpowiednich certyfikatów jest niezgodna z prawem, a oferowane w ten sposób cementy są niższej jakości. Przed zakupem warto więc dokładnie przyjrzeć się opakowaniu produktu.

Jaki cement wybrać do produkcji betonu?

Wybór odpowiedniego betonu zależy od rodzaju konstrukcji, techniki układania, a także założeń projektowych. Wymagania, co do twardości betonu przedstawia projektant, który w projekcie określa szczegółowe parametry do spełnienia. Przystępując do wyrabiania betonu, należy więc wziąć pod uwagę wiele czynników, ponieważ tylko dobrze dobrana mieszanka gwarantuje stabilność konstrukcji.

By mieć stuprocentową pewność, że przygotowana przez nas mieszanka spełnia wymagania nie tylko w teorii, ale również w praktyce, należy nabyć cement wysokiej jakości od dobrego producenta. Jego jakość ma ogromny wpływ na końcową jakość otrzymywanego betonu, a ten z kolei ma duży wpływ na trwałość całej konstrukcji. Nie warto więc kierować się jedynie ceną, lecz spojrzeć na spełniane przez produkt normy i posiadane certyfikaty jakości.

Similar Posts