Porady

Silomaty tynkarskie. Co to jest? Jakie mają zastosowanie?

Silomaty tynkarskie. Co to jest? Jakie mają zastosowanie?

Coraz więcej firm w branży budowlanej i wykończeniowej inwestuje w nowoczesny sprzęt. Wśród zamawianych urządzeń znajdują się także silomaty.

Skuteczne tynkowanie jest zasługą zaawansowanych urządzeń mechanicznych. Współpracujące ze sobą silomaty oraz agregaty tynkarskie umożliwiają prowadzenie prac znacznie szybciej, sprawniej, a także wygodniej, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.

Czym dokładnie są silomaty? Z jakich elementów są zbudowane? Jakie jest ich główne zastosowanie?

 

Czym są silomaty?

Podczas prac budowlanych i wykończeniowych używane są różnego rodzaju materiały. Wiele z nich ma postać proszku, dlatego też przed ich wykorzystaniem konieczne jest wymieszanie ich we właściwych proporcjach z wodą. Prace te można wykonać wtedy ręcznie, lecz jest jeszcze jedno, bardziej wydajne rozwiązanie – to silomaty.

Silomaty to pneumatyczne urządzenia przesyłowe, które umożliwiają bezpyłowe tłoczenie materiałów przeznaczonych do przygotowywania mieszanek tynkarskich oraz innego rodzaju zapraw.

Wobec tego silomat eliminuje konieczność ręcznego dokładania materiałów budowlanych i wykończeniowych. Wystarczy umieszczenie materiału w silomacie, na przykład bezpośrednio z silosu, a urządzenie następnie będzie automatycznie dozowało jego ilość do pompy mieszającej, mieszarki do zapraw, a potem do agregatu tynkarskiego.

 

Budowa silomatu – najważniejsze elementy

Silomaty pod względem swojej budowy są dość prostymi urządzeniami. Składają się z poniższych elementów:

  • zbiornik zasypowy – przeznaczony do umieszczenia w nim materiałów w formie sypkiej, można umieścić w nim kilkadziesiąt litrów materiału
  • kompresor (sprężarka) – odpowiedzialny jest za tłoczenie materiału

 

Dodatkowo, silomaty mogą być także wyposażone w innego rodzaju komponenty, na przykład w sondy – czujniki wykonujące parametry mieszanek, w węże do suchego materiału, wibratory.

W urządzeniach montowane są także w praktycznie koła, które umożliwiają ich transport bliski. Mogą być one również przewożone z wykorzystaniem wózków widłowych, na przyczepach.

Więcej informacji o konstrukcji oraz działaniu tego typu urządzeń można dowiedzieć się bezpośrednio na stronie ich producenta – polskiej firmy Agregaty Małek: https://sklepagregatymalek.pl/silomaty.

 

Kiedy stosuje się silomaty?

Silomaty posiadają bardzo szerokie zastosowanie podczas prowadzenia wielu prac budowalnych i wykończeniowych. Za ich pomocą przygotowuje się tak zwane tynki maszynowe, a także szereg innych typów materiałów, na przykład:

 

  • tynki wapienne
  • tynki cementowe
  • tynki cementowo-wapienne
  • tynki gipsowe
  • zaprawy murarskie
  • zaprawy do betonu
  • zaprawy klejowe
  • kruszywa
  • i inne materiały sypkie

 

Wobec tego silomaty mogą współpracować z wieloma różnymi rodzajami materiałów stosowanych powszechnie na placach budów oraz podczas prac wykończeniowych.

 

Jakie są główne zalety korzystania z silomatów?

Chociaż silomaty nie są niezbędne do prowadzenia prac, to jednak na ich zakup decyduje się dzisiaj coraz więcej firm, które skoncentrowane są na poprawie efektywności realizowanych przez siebie usług.

Spośród najważniejszych zalet stosowani silomatów należy wskazać przede wszystkim na:

  • oszczędność czasu przy prowadzeniu prac budowlanych i wykończeniowych
  • skrócenie czasu prac związanych z przygotowaniem mieszanek
  • zredukowanie zapylenia miejsca pracy
  • polepszenie jakości mieszanek
  • poprawę bezpieczeństwa pracy

 

W połączeniu z innymi typami urządzeń stosowanych na placach budowy, na przykład mieszarkami, agregatami tynkarskimi, możliwe jest uzyskanie maksymalnej sprawności przy minimalnym nakładzie pracy.

Te zalety powodują, że firma inwestująca w silomaty może zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną, a tym samym może ona również zacząć czerpać ze swoich usług jeszcze większe zyski.

Wobec tego silomaty to bardzo dobry wybór dla każdej firmy działającej w branży budowlanej oraz wykończeniowej. Za pomocą tego typu urządzeń można usprawnić prace, zredukować koszty, a także oszczędzać czas, by uzyskać jeszcze lepsze zyski. Zakupienie silomatu oraz innych urządzeń może być przyszłościowym zakupem.

Similar Posts