Porady

Instalacja elektryczna w salonie – jak rozplanować układ gniazdek, włączników i punktów świetlnych?

Instalacja elektryczna w salonie - jak rozplanować układ gniazdek, włączników i punktów świetlnych?

Gniazda elektryczne, włączniki oraz oświetlenie – ich rozmieszczenie to bardzo ważna część aranżacji salonu. Wpływa to na wygodę domowników i funkcjonalność wnętrza. Salon jest miejscem, gdzie spędza się dużo czasu, dlatego warto rozmieścić elementy instalacji elektrycznej w przemyślany sposób.

Liczy się dobry plan działania

Realizację tego działania ułatwi dobry plan, dlatego warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Gdzie ulokujemy telewizor? Jakie jeszcze sprzęty mają znaleźć się w salonie? Jaka jest nasza ogólna wizja na to wnętrze? Dotyczy to zarówno oświetlenia, jak i kontaktów. Włączniki światła najczęściej instalowane są w pokojach na ścianie, po tej samej stronie, co klamka. Z kolei współcześnie jedno lub dwa gniazda elektryczne to zdecydowanie za mało. Dysponujemy za dużą liczbą sprzętów i różnych gadżetów, które potrzebują źródła prądu elektrycznego. 

Jak rozmieścić gniazda elektryczne i włączniki w salonie?

Salon lub pokój dzienny to pomieszczenie, w którym najczęściej znajduje się sprzęt audio. Dlatego tam powinna być skupiona instalacja elektryczna. Jest to związane z dużą ilością kabli i przewodów. W związku z tym powinno się sięgnąć po panel złożony z minimum czterech bądź pięciu gniazd. Dzięki temu łatwiej będzie podpiąć wszystkie urządzenia. Przed przystąpieniem do tego działania najpierw trzeba zaplanować aranżację wnętrza. Dzięki temu gniazda elektryczne i włączniki nie będą umieszczone za kanapą, czy innym miejscu, które będzie trudno dostępne. Warto podkreślić, że na ścianie musi znajdować się przynajmniej jedno gniazdko zlokalizowane w odległości blisko dwa i pół metra od następnego.

Rozplanowanie źródeł światła

Zasadnicze znaczenie ma także rozstaw źródeł światła, który w dużym stopniu zależy od metrażu pomieszczenia. Salon powinien być dobrze eksponowany, gdyż jest pomieszczeniem reprezentacyjnymi i miejscem, w którym spędzamy dużo czasu. Dbamy zatem o trzy komponenty, a mianowicie oświetlenie główne, boczne i dekoracyjne.To pierwsze powinno dokładnie oświetlać centrum pokoju, drugie z kolei dawać światło w strategicznych punktach, a dekoracyjne nadawać klimatu i uroku.

Osłona wyłącznika zapewnia efekt wizualny

Rozmieszczenie włączników, gniazd i punktów świetlnych jest bardzo ważne. Trzeba jednak zadbać także o wizualną stronę. Włączniki mogą pomagać w tworzeniu interesującej aranżacji. Parametry dekoracyjne powinny być dobierane po zakończeniu urządzania wnętrza. Chodzi o to, żeby tworzyły one nieodzowną całość.

Oświetlenie salonu powinno charakteryzować się ciepłą barwą. Główne światło będzie równomiernie oświetlać wnętrze, natomiast stojące lampy konkretne części pomieszczenia. W pokoju dziennym powinno zastosować się dekoracyjne oświetlenie, które pomoże uzyskać kameralną atmosferę.

Fachowcy od instalacji elektrycznych

Projekt i wykonanie instalacji elektrycznej to zadanie dla doświadczonych specjalistów. Nie wiesz, gdzie takich znaleźć? Wejdź na Fixly i dodaj zapytanie, by otrzymać kontakt do sprawdzonych fachowców z Twojej okolicy. Wystarczy, że napiszesz, czego potrzebujesz! Serwis dostępny jest w największych miastach w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Białystok, Poznań, Szczecin), a także w mniejszych miejscowościach.

Similar Posts