Porady

Drzwi wejściowe z aluminium – alternatywa warta uwagi

Drzwi wejściowe z aluminium – alternatywa warta uwagi

Drzwi wejściowe mają za zadanie zapewniać bezpieczeństwo domownikom lub pracownikom. Ponadto chronią przed hałasem z zewnątrz i ucieczką ciepła z wnętrza. Stanowią również wizytówkę każdego domu lub biura. Klienci chętnie stawiają na drzwi wykonane z drewna, lecz alternatywą, którą warto poznać, są produkty z aluminium. Dziś o wiele bardziej nowoczesne, lekkie, bezproblemowe w montażu i dostępne w wielu wariantach. Co jeszcze warto wiedzieć o aluminiowych drzwiach wejściowych?

Drzwi wejściowe mają za zadanie zapewniać bezpieczeństwo domownikom lub pracownikom. Ponadto chronią przed hałasem z zewnątrz i ucieczką ciepła z wnętrza. Stanowią również wizytówkę każdego domu lub biura.

Klienci chętnie stawiają na drzwi wykonane z drewna, lecz alternatywą, którą warto poznać, są produkty z aluminium. Dziś o wiele bardziej nowoczesne, lekkie, bezproblemowe w montażu i dostępne w wielu wariantach. Co jeszcze warto wiedzieć o aluminiowych drzwiach wejściowych?

Aluminium kiedyś i dziś

Jeszcze do niedawna aluminiowe drzwi były domeną obiektów użyteczności publicznej. Skupiano się na ich funkcjonalności, estetykę pozostawiając na drugim miejscu. Nie wyobrażano sobie, by aluminiowe konstrukcje mogły zagościć w mieszkaniach i domach. Materiał ten bowiem nie był na tyle trwały i odporny, by spełnić oczekiwania domowników.

Dziś, kiedy to technologia poszła znacznie do przodu, aluminiowe drzwi wejściowe cieszą się coraz większym uznaniem klientów. Mają oni bowiem do wyboru rozmaite wymiary, kształty, kolory, okleiny i możliwość łączenia z innymi materiałami. Decydując się na tego typu stolarkę okienną, odbiorcy zyskują na jakości dorównującej drewnianym odpowiednikom, uniwersalnej estetyce i trwałości na długie lata użytkowania.

Właściwości drzwi aluminiowych

Drzwi zewnętrzne bazujące na aluminium są lżejsze od drewnianych lub stalowych odpowiedników. Dzięki temu fachowcy mogą je szybciej i sprawniej zamontować. Lekkość idzie w parze z mniejszą grubością, ale bez utraty tak ważnych właściwości, jak trwałość, jakość czy odporność na uszkodzenia. To wszystko finalnie oznacza niższe koszty zakupu wraz z montażem.

Stolarka drzwiowa z aluminium może się pochwalić możliwością realizacji najbardziej nietypowych kształtów. Nie ma problemu z dopasowaniem drzwi do wyjątkowo szerokich lub bardzo wysokich otworów. Aluminium obecnie przechodzi procesy produkcyjne, które poza nadawaniem mu wspomnianej trwałości, czynią je niepodatnym na odkształcenia i wypaczenia. Ryzyko to zostało zredukowane, co oznacza niezmienne właściwości i walory wizualne pomimo intensywnej, długotrwałej eksploatacji.

Drzwi zewnętrzne aluminiowe ograniczają ucieczkę ciepła z wnętrza, dlatego wpływają na oszczędności i zapewnienie komfortu termicznego domownikom bądź pracownikom. Są świetnym izolatorem akustycznym. Można w nich zastosować różnorodne zabezpieczenia i zamki, w zależności od miejsca, w którym położony jest dany obiekt.

Decydując się na taki produkt, można liczyć na stolarkę drzwiową, której niestraszne będą warunki pogodowe, nawet te ekstremalne. Te drzwi sprawdzają się przez cały rok.

Uniwersalna estetyka

Choć aluminium kojarzy się z budownictwem pasywnym i energooszczędnym, wykonane z tego surowca drzwi zewnętrzne są na tyle uniwersalne w swojej estetyce, że z powodzeniem wpisują się w stylistykę budownictwa tradycyjnego.

Aluminium prezentuje się nowocześnie, dlatego pasuje do architektury poprzemysłowych obiektów i współczesnej architektury. W połączeniu ze szkłem drzwi zewnętrzne stają się wizualnie lżejsze, subtelniejsze i łagodzą wrażenie surowości. Gdy zaś zostanie zastosowana okleina imitująca naturalny materiał, np. drewno, dom o architekturze rustykalnej, tradycyjnej oraz w klimacie dawnych dworków, zyska na stolarce z duszą, oddającej charakter tak specyficznej stylistyki.

Jak mogą wyglądać zewnętrzne drzwi aluminiowe, można sprawdzić na stronie http://konfigurator.kobbe.pl/konfigurator/pl/. To świetna okazja, by dopasować produkt do własnych potrzeb i ocenić, czy zastosowanymi rozwiązaniami oraz estetyką, będzie wpisywać się w indywidualne potrzeby.

Jak dobrać drzwi z aluminium?

W pierwszej kolejności trzeba mieć na uwadze minimalne wymiary określone prawnie. Drzwi powinny oferować minimum 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Jeśli są szersze, tym lepiej, bo zagwarantują dużą wygodę poruszania się, a także bezproblemowe wnoszenie lub wynoszenie mebli, sprzętów AGD i innych większych gabarytowo rzeczy. Poleca się, aby w mieszkaniach stosować drzwi otwierane do wewnątrz, w domach zaś – na zewnątrz.

Bardzo ważne są dwa parametry – współczynnik Ud oraz liczba dB. Ten pierwszy informuje o ryzyku ucieczki ciepła z wnętrza – im jest niższy, tym lepiej. Drugi zaś powinien wynosić minimum 30 dB, aby zagwarantować właściwą izolację akustyczną.

Zarówno wymiary, kształt lub łączenia z innymi materiałami, to głównie kwestie indywidualnych realizacji. Podobnie rzecz się ma z zabezpieczeniami. Główna zasada, którą warto mieć na uwadze, to tym lepsze zabezpieczenia i poszczególne parametry, im bardziej na uboczu i oddalonym terenie znajduje się dany obiekt.

Solidne i trwałe konstrukcje przetrwają długie lata użytkowania, ale gdzie ich szukać? Wśród sprawdzonych producentów, np. firmy KOBBE. Szeroka paleta kolorystyczna, dopasowanie do indywidualnych wymagań i parametrów budynku – to najważniejsze zalety współpracy z tym producentem.

Similar Posts