Porady

Co to jest inteligentny dom? Dlaczego warto wybrać projektowanie inteligentnego domu oraz co wchodzi w jego skład?

Żyjemy w czasach wszechobecnej technologii, która obecna jest w wielu aspektach w naszych domach. Zintegrowanie poszczególnych urządzeń, a także systemów w ramach inteligentnego domu zapewnia wiele korzyści, które dotyczą zarówno bezpieczeństwa, oszczędności w domowym budżecie, jak i wygody życia. Warto dowiedzieć się, czym jest smart home i co się na niego składa.

Projekt inteligentnego domu – co warto wiedzieć? 

Wybierając projekt inteligentnego domu można lepiej zoptymalizować działanie całego systemu. Dzięki temu koszty wdrożenia oprogramowania i integracji poszczególnych elementów smart home będą mniejsze, gdyż projekt będzie przewidywał dokładnie jakie elementy będą wchodziły w skład systemu. Inteligentny dom to system, który zapewnia integrację sterowania poszczególnymi urządzeniami, ogrzewaniem, wentylacją, czy zraszaniem ogrodu, a także systemami przeciwpożarowymi, monitoringu, czy alarmowymi na jednym panelu smart hub, a także zdalnie przy użyciu dedykowanej aplikacji.    

Jakie elementy wchodzą w skład inteligentnego domu? 

Automatyka budynkowa to różnorodne elementy, wśród których można wymienić zarządzanie ogrzewaniem. Dzięki temu można dostosowywać temperaturę wewnątrz do warunków panujących na zewnątrz, obecności domowników w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki inteligentnemu ogrzewaniu można obniżać temperaturę po wyjściu z domu i podnosić ją przed powrotem do domu. W ten sposób bezpośrednio wpływa się na koszty ogrzewania. Inteligentny dom może wykryć otwarte okno i na tej podstawie system także będzie regulować temperaturę. W przypadku okien dachowych zintegrowanych z systemem smart można nawet sterować ich otwieraniem i zamykaniem. Automatyka domowa wspomaga również działanie wentylacji mechanicznej. Dzięki temu może działać efektywniej w momentach, gdy jest to najbardziej potrzebne. W skład smart home wchodzi także inteligentne oświetlenie. Sterowanie nim może odbywać się przy użyciu nie tylko smartfona czy głównego panelu, a ale również zamontowanych czujników ruchu czy zmierzchu. Może być potrzebne także w ramach systemu symulowania obecności domowników. System będzie automatycznie włączał światło, ale i urządzenia czy muzykę w sytuacji zagrożenia włamaniem. Inteligentny ogród to moduł przydatny dla osób, które decydują się na system zraszania. Tutaj pomocne są czujniki wilgotności gleby czy wilgotności powietrza. System może automatycznie dostosowywać częstotliwość oraz porę nawadniania w zależności od panujących warunków, ale można również zaprogramować zraszanie o określonych porach. Na pewno z punktu widzenia bezpieczeństwa istotne znaczenie ma odpowiednio zaprogramowany system monitoringu i alarmowy.           

Jakie korzyści można zyskać decydując się na system smart home?

Decydując się na system inteligentnego domu można lepiej zarządzać energią. HEMS zapewnia monitoring zużycia energii i możliwość lepszej optymalizacji choćby poprzez zmianę nawyków, ale i programowania poszczególnych elementów systemów smart. Decydując się na inteligentny dom, można zyskać większe bezpieczeństwo, ale i wygodę także poprzez zdalne sterowanie urządzeniami i podgląd monitoringu. Jedno narzędzie sterujące pozwala na zarządzanie kilkudziesięcioma elementami inteligentnego domu bez konieczności prowadzenia kabli, za pośrednictwem łączności bezprzewodowej Wi-Fi. Dzięki smart home oszczędzasz nie tylko na kosztach ogrzewania czy prądu, ale i oszczędzasz czas, mogąc sterować wszystkim zdalnie.   

Similar Posts