Porady

Rodzaje żurawi warsztatowych

Żurawie stanowią jeden z rodzajów urządzeń dźwignicowych wykorzystywanych w przemyśle i budownictwie. Dziś trudno wyobrazić sobie pracę bez nowoczesnych urządzeń dźwigowo-transportowych, a firm oferujących wynajem profesjonalnego sprzętu nie brakuje. Podpowiadamy, jakie są rodzaje żurawi warsztatowych i gdzie znajdują zastosowanie.

Rodzaje urządzeń dźwignicowych

Profesjonalne urządzenia dźwigowo-transportowe stanowią bardzo szeroką grupę sprzętów dostosowanych do określonych prac przemysłowych. Dźwignice dzielą się na proste i złożone, przy czym w pierwszej grupie mieszczą się między innymi takie sprzęty jak dźwigniki, ciągniki, żurawie, wspornice i suwnice. To urządzenia, które mają jedną część składową. Z kolei dźwignice złożone (mające dwie części składowe) to na przykład dźwignice suwnicowo-wspornicowe, czy dźwignice suwnicowo-żurawiane.

Żurawie warsztatowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń dźwignicowych, które także dzielą się na kilka rodzajów.

  • Żurawie słupowe — z wysięgnikiem zamocowanym na słupie umiejscowionym bezpośrednio na posadzce.

  • Żurawie przyścienne — z wysięgiem zamocowanym do elementów konstrukcyjnych pomieszczenia.

  • Żurawie manipulatory — z wysięgnikiem o łamanej konstrukcji, pozwalającej na bardziej precyzyjne manipulowanie ładunkiem.

Urządzenia dźwignicowe różnią się długością wysięgnika i maksymalną wartością udźwigu. To typ sprzętu dopasowanego do konkretnych zadań, dlatego oferta jest bardzo zróżnicowana. Czołowych producentów żurawi i innych urządzeń dźwignicowych znajdziesz między innymi na stronie Ciepiela, gdzie oferuje się również fachowe doradztwo i opiekę posprzedażową.

Jak działa żuraw warsztatowy?

Żuraw warsztatowy składa się z kilku głównych elementów: kolumny, na której zamontowane są elementy dźwigowe oraz wysięgnika z wciągarką przejezdnej po wysięgniku zakończonej hakiem. Maksymalny udźwig żurawia zależy i wielkości urządzenia (zazwyczaj od 50 kg do 50 t).

Z reguły żurawie warsztatowe obracają się wokół własnej osi, co zapewnia większą elastyczność w zakresie przenoszenia ładunków. Żuraw może być sterowany ręcznie (przy niewielkim udźwigu), a także za pomocą mechanizmu hydraulicznego lub elektrycznego. Sterowanie żurawiem warsztatowym odbywa się za pomocą dźwigni, przycisków lub panelu sterowania. Operator może podnosić, opuszczać i obracać wysięgnik, a do tego regulować wysokość podnoszenia oraz sterować ruchem żurawia.

Zastosowanie żurawi warsztatowych

Żurawie warsztatowe mają szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów na niewielką odległość. Urządzenia dźwigowe tego typu wykorzystuje się na przykład w warsztatach samochodowych, magazynach, czy halach przemysłowych. Żurawie stacjonarne bardzo często wykorzystywane są również w pracach montażowych i konserwatorskich.

Żurawie warsztatowe są wszechstronnymi urządzeniami, które pomagają zwiększyć wydajność pracy i poprawić bezpieczeństwo podczas przenoszenia ciężkich ładunków. Szeroka oferta urządzeń dźwigowych pozwala na idealne dopasowanie sprzętu do indywidualnych wymagań.

Similar Posts