Porady

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Zalanie to nagła i niespodziewana, a tym bardziej niechciana sytuacja, w której dochodzi do pojawienia się wody w miejscach, w których nie powinno jej być. Najczęściej przyczyną wycieku wody jest nieszczelność w instalacji wodno-kanalizacyjnej lub w instalacji centralnego ogrzewania. Zazwyczaj miejsce, przez które sączy się woda, to niewielka szczelina, a ilość uciekającej wody jest nieznaczna, ale to co ma największe znaczenie i powoduje zalanie, to czas wypływania wody. Często woda wycieka przez kilka dni, zanim ktokolwiek zauważy jej pojawienie się. Zatem jak osuszyć mieszkanie po zalaniu? I jak oszacować szkody po niszczącym działaniu wody?

Przyczyny zalania i gdzie szukać wody

Przyczyn zalania może być bardzo dużo. Najczęściej spotyka się zalania spowodowane nieprawidłowo wykonanymi pracami hydraulicznymi, które dokonywane w pośpiechu na budowach objawiają się w postaci mokrych plam na sufitach. Problemem w tym przypadku jest fakt, że zazwyczaj wykańczanie lokalu wykonujemy w ciepłych miesiącach, w których nie korzystamy z ogrzewania. Niezamieszkany lokal to również mało używana instalacja wodna, a co za tym idzie, brak możliwości zauważenia nieszczelności. Kłopot zaczyna się w momencie, kiedy wprowadzamy się do świeżo urządzonego mieszkania lub domu, zaczynamy korzystać ze sprzętów i powoli okazuje się, że pewne prace nie zostały wykonane tak, jak należy. Jest to sytuacja dramatyczna dlatego, że najczęściej mamy do czynienia z nowymi meblami i materiałami budowlanymi.
Mokra plama na suficie czy ścianie, to niestety tylko efekt działania wody, a nie miejsce, w którym woda ucieka z instalacji. Aby znaleźć źródło wody, konieczne będzie zatrudnienie specjalistów w lokalizowaniu wycieków, którzy precyzyjnie określą miejsce wycieku. Precyzja w tym momencie ma kluczowe znaczenie dla materiałów w mieszkaniu. Jak najmniejsze szkody w podłodze i ścianach, to mniejszy koszt ich usuwania, a także niewielkie wizualne oznaki ingerencji w materiały. Zatrudnienie niewłaściwych osób może spowodować jeszcze większe szkody. Podczas gdy firmy zajmujące się lokalizacją wycieku, dysponują odpowiednim sprzętem, który wraz z doświadczeniem będzie gwarantować sukces w poszukiwaniach miejsca wycieku.

Osuszanie po zalaniu

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Jeśli już zlokalizowaliśmy wyciek, czy to samodzielnie, czy przy pomocy specjalistów, należy podjąć kroki zmierzające do przywrócenia materiałom i wnętrzu ich stanu pierwotnego. Kolejnym krokiem będzie osuszanie po zalaniu. Jak tego dokonać? Można samodzielnie, jeśli wiemy, że ilość wody była nieznaczna. Wtedy warto skorzystać z wypożyczalni osuszaczy, wynająć osuszacz powietrza i wykonać osuszanie pomieszczeń samodzielnie. Jeśli jednak podejrzewamy, że ilość wody mogła być znaczna, albo mamy niezbity dowód w postaci zacieków na suficie lub ścianach, to niezbędne będzie zlecenie osuszania profesjonalnej firmie osuszającej. Taka firma poza dokonaniem pomiarów wilgotności we wnętrzu, doradzi, co w tej konkretnej sytuacji należy zrobić i jakie zabiegi wykonać. Podpowie, czy wystarczy zainstalować osuszacze budowlane, które wyciągną wilgoć, czy też konieczne będzie kompleksowe osuszanie mieszkania lub budynku z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu wraz z osuszaniem podposadzkowym. To jak osuszyć mieszkanie po zalaniu będzie zależało od tego, jaka jest skala zalania.

Co to jest osuszanie podposadzkowe?

Osuszanie podposadzkowe to zabieg, który stosuje się w momencie, kiedy woda dostała się pod wierzchnie warstwy na podłodze. Aby mieć 100% pewność, że jest ono konieczne można wykonać niewielką odkrywkę w podłodze i zerknąć pod warstwy izolacji, znajdujące się pod jej górną warstwą. Jeśli widzimy tam stojącą wodę, to nie ma innej możliwości, aby ja stamtąd usunąć, jak tylko poprzez osuszanie podposadzkowe. Pierwszym jego etapem jest wykonanie niewielkich, okrągłych otworów w podłodze, aby w początkowej fazie osuszania wyssać wodę spod podłogi. Następnie tłoczy się ciepłe powietrze, które, zamieniając wodę w parę, wypchnie wilgoć do pomieszczenia, w którym rozstawione osuszacze ją wychwycą.
Osuszanie mieszkania po zalaniu jest konieczne, jeśli chcemy uratować materiały oraz meble. Warto pamiętać, że woda uwięziona pod podłogą będzie samodzielnie parowała poprzez ściany latami, a ten proces będzie skutkował pojawieniem się zarodków grzybów i pleśni. Taka sytuacja jest niekorzystna dla naszego zdrowia. Osuszanie wnętrza warto zlecić profesjonalnej firmie, a w sytuacji kiedy lokal jest ubezpieczony, cały proces osuszania można wykonać bezgotówkowo, a całość zlecenia rozliczyć z ubezpieczycielem.

Więcej informacji na temat osuszania w Warszawie na stronie https://osusz.pl/kontakt/mazowieckie/

Similar Posts