Porady

Czy ogrzewanie za pomocą mat grzewczych może być ekologiczne?

Czy ogrzewanie za pomocą mat grzewczych może być ekologiczne?

Wiele osób do poszukiwania nowych źródeł ciepła skłaniają coraz wyższe ceny mediów i generalnie opłaty za mieszkanie czy dom. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto rozważyć zmianę. Pomyśl także o środowisku! Również dlatego, że coraz więcej regulacji prawnych wspiera rozwiązania przyjazne naturze. Dowiedz się, dlaczego elektryczne maty grzewcze są ekologicznym ogrzewaniem dla Twojego domu.

Czego potrzebują maty grzewcze, aby działać?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – maty grzewcze wykorzystują jedynie energię elektryczną, taką samą, jak wszystkie inne urządzenia domowe na prąd. Izolowane teflonem i zasilane prądem przewody znajdujące się na macie rozgrzewają się do odpowiedniej temperatury i przekazują ciepło otoczeniu.

Łatwy montaż i bezobsługowość to powody, dla których coraz więcej osób wybiera matę grzewczą jako główne lub dodatkowe źródło ciepła w domu. Nie są to jednak jedyne argumenty przemawiające za tym rozwiązaniem. 

Co elektryczne ogrzewanie podłogowe ma wspólnego z ekologią?

Dostępne obecnie na rynku kotły na paliwa stałe i gaz są coraz bardziej przyjazne środowisku. Ich producenci, aby przestrzegać przepisów i sprostać wymaganiom klientów, starają się maksymalnie ograniczyć emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Nie jest jednak możliwe zredukowanie ich do zera.

Pod tym względem elektryczne maty grzewcze zdecydowanie wygrywają z innymi rozwiązaniami. To system zeroemisyjny – podczas ogrzewania emitowane jest jedynie to, co potrzebne, czyli ciepło. Na kwestię ekologii można spojrzeć także z innej strony. Maty grzewcze to urządzenia, które są przygotowane do bezawaryjnego działania przez kilkadziesiąt lat. Oznacza to mniejszą ilość szkodliwych dla środowiska odpadów, bo raz zainstalowana mata służy nam stale. Matę grzewczą wymienimy prawdopodobnie dopiero przy okazji generalnego remontu i przebudowy łazienki, kuchni czy całego domu.

Co możesz zrobić, by maty grzewcze działały w zgodzie ze środowiskiem?

Z racji tego, że maty grzewcze potrzebują do działania jedynie energii elektrycznej, masz ułatwione zadanie. Jedyne, co trzeba zrobić w takiej sytuacji, to zadbać o ekologiczne źródło prądu. Gdzie go szukać? Możliwe, że jest całkiem blisko Twojego domu! Maty grzewcze mogą czerpać energię elektryczną generowaną przez panele fotowoltaiczne lub zgromadzoną w domowym magazynie energii. W ten sposób ograniczysz ilość prądu pochodzącego w Polsce wciąż najczęściej z elektrowni węglowych. Jeśli nie masz jeszcze instalacji fotowoltaicznej, pamiętaj jedynie, żeby przed montażem dostosować jej moc do zapotrzebowania mat grzewczych. Wtedy inwestycja będzie się bilansowała w największym stopniu.

Zainteresował Cię ten temat? Dowiedz się, jak działają maty grzewcze – sprawdź szczegóły na stronie Heat Decor!

Similar Posts