Bez kategorii

Poddasze w drewnie – jak urządzić przytulne wnętrze pod skosami?

Poddasze w drewnie

Jak zmienić pozornie trudną do urządzenia poddasze w funkcjonalną i estetyczną część mieszkalną? Jaką stylistykę wybrać, by stworzyć naprawdę przytulne wnętrze? Jednym ze sposobów na zaaranżowanie poddasza jest wykorzystanie drewna, które wizualnie ociepla przestrzeń, a jednocześnie dodatkowo ją wycisza. Zobacz nasze pomysły na urządzenie poddasza w drewnie!

Zaadaptowanie poddasza użytkowego to jeden z najpopularniejszych sposobów na zyskanie dodatkowej powierzchni w domu wolnostojącym. Przestrzeń pod skosami może stać się sypialnią, gabinetem czy pokojem gościnnym. W każdym z tych przypadków warto wykorzystać drewno i materiały drewnopodobne jako główny element stylistyczny aranżacji.

Poddasze w drewnie – odsłonięcie konstrukcji więźby dachowej

Pierwszym krokiem do urządzenia stylowego poddasza może być wyeksponowanie drewnianej konstrukcji więźby dachowej. Zamiast zakrywać belki podtrzymujące dach płytami kartonowo-gipsowymi, warto pozostawić je odsłonięte. Staną się wówczas oryginalną dekoracją przestrzeni – nadadzą jej nieco rustykalny charakter. Należy jednak pamiętać, by pokryć drewno odpowiednim impregnatem, który zabezpieczy je przed szkodnikami i wilgocią.

Panele ścienne – wykończenie poddasza drewnem

Na poddaszu bardzo efektownie będą prezentować się także panele ścienne wykonane z drewna lub materiału drewnopodobnego. W zależności od pomysłu na aranżację można je ułożyć tylko na części ścian (np. na ścianie kolankowej poniżej skosów) lub na całości. Panele sprawią, że poddasze stanie się bardziej przytulne, a do tego stworzą dodatkową warstwę izolacyjną. Panele układa się na drewnianych elementach nośnych przytwierdzanych do powierzchni ściany – pomiędzy ścianą a panelem powstaje więc przestrzeń wypełniona powietrzem. Dzięki temu dodatkowo zabezpieczą poddasze przed zimnem i dźwiękami z zewnątrz.

Sprawdź, jak jeszcze wykorzystasz panele ścienne i podłogi drewniane na poddaszu.

Drewniana podłoga na poddaszu – szlachetny sposób na posadzkę

Nie można zapominać też o odpowiednio dopasowanej do wnętrza podłodze. Aby zachować aranżacyjną spójność, warto postawić oczywiście na podłogę drewnianą – szlachetną, naturalnie piękną i ciepłą w dotyku. Odpowiednio ułożona nie będzie skrzypieć ani przenosić dźwięku kroków na niższe piętra (drewno ma bardzo dobre właściwości akustyczne). Jednocześnie stanie się eleganckim wykończeniem przestrzeni.

 

Materiał został przygotowany we współpracy z firmą Dobre Dla Domu, oferującą m.in. drewniane deski podłogowe i panele ścienne, które sprawdzą się w różnych wnętrzach.