Porady

Jak wybrać drzwi techniczne?

Jak wybrać drzwi techniczne?

Każdy inwestor, wyposażający swój nowy dom w odpowiednie sprzęty i dodatki wie, jak bardzo ważne są w nowym budynku drzwi. Nie tylko te zewnętrzne, które umożliwiają wejście do budynku, lecz również i te wewnętrzne, oddzielające od siebie pokoje i inne pomieszczenia. Co jednak ciekawe, bardzo wielu inwestorów zupełnie zapomina o tym, że oprócz ładnie zdobionych drzwi wejściowych, czy też pięknie wykonanych drzwi wewnętrznych pokojowych, w budynku muszą się znaleźć także drzwi techniczne. Gdzie powinny one być wstawione oraz co najważniejsze, jak je wybrać?

Czym są drzwi techniczne?

Żeby jednak wiedzieć, w jaki sposób powinno się wybierać drzwi techniczne, trzeba najpierw dokładnie zrozumieć, czym takie drzwi są, gdzie są umieszczane, a także co najważniejsze, jakie powinny spełniać cechy, aby mogły pracować w możliwie najlepszy sposób.
Czym zatem są drzwi techniczne? Są to takie drzwi, które umieszczone są w pomieszczeniach technicznych lub o bardzo specyficznym charakterze, daleko odbiegającym od mieszkalnego. W jakich zatem miejscach mogą być montowane? Drzwi techniczne wykorzystuje się przede wszystkim w wejściu do garażu, na strych, czy też do piwnicy. Często także są stosowane jako drzwi do kotłowni czy też innego typu pomieszczeń gospodarczych, takich jak przykładowo spiżarnia.
Czym charakteryzują się wszystkie te miejsca?
Po pierwsze tym, że nie są ogrzewane, a także stanowią bardzo łatwe wejście do budynku dla włamywaczy. Dodatkowo są umieszczone w miejscach, które grożą znacznie większym ryzykiem pożaru czy też zalania niż przestrzenie mieszkalne. A to wszystko powoduje, że drzwi tego typu muszą posiadać o wiele bardziej zaawansowane cechy, niż standardowe drzwi mieszkalne umieszczone wewnątrz pomieszczenia.

Podział drzwi ze względu na przeznaczenie

Najważniejszą sprawą, o której trzeba koniecznie pamiętać, gdy kupuje się drzwi wewnętrzne, to że na rynku istnieją warianty służące typowo do zastosowań zewnętrznych, jak i również te, które użytkowane powinny być jedynie wewnątrz pomieszczeń.
Drzwi techniczne zewnętrzne wykorzystywane są przede wszystkim jako połączenie garażu z przestrzenią mieszkalną. Jak łatwo się domyślić, główną cechą, jaką powinny się charakteryzować, jest oczywiście bardzo skuteczne zabezpieczenie antywłamaniowe. Powoduje to, że takie drzwi powinny być solidne, pewne i bardzo mocne. Nie można jedna zapominać również o aspekcie termoizolacji, czyli inaczej mówiąc obecności odpowiedniej pianki izolującej, która zapobiegać będzie utracie ciepłego powietrza z przestrzeni mieszkalnej.
Jeśli natomiast chodzi o drzwi techniczne wewnętrzne, to używane są one w przypadku pomieszczeń gospodarczych znajdujących się wewnątrz budynku. Najczęściej pomieszczenia te otoczone są z każdej strony przestrzenią mieszkalną, co jednak nie oznacza, że nie powinny być one również ocieplane, ponieważ z reguły przestrzeń gospodarcza nie posiada żadnego ogrzewania.

Uniwersalne cechy i parametry

Pomijając jednak kwestie tego, czy ma się do czynienia z drzwiami technicznymi zewnętrznymi, czy wewnętrznymi, oba te rodzaje powinny cechować się mniej więcej tymi samymi kwestiami i parametrami. Powoduje to, że gdy wybiera się takie drzwi, warto mieć na uwadze kilka uniwersalnych cech i parametrów, które pomogą wybrać możliwie najlepszy model, bez względu na to, gdzie będzie stosowany.
Zdecydowanie jednym z najlepszych przykładów takiej uniwersalnej cechy jest oczywiście i materiał, z którego dane drzwi zostały wykonane. Zdecydowanie najlepszym modelem są drzwi stalowe płaszczowe. Konstrukcja takich drzwi powoduje, że są one nie tylko bardzo lekkie, a przez to łatwe w montażu, lecz przede wszystkim są bardzo mocne i odporne na potencjalne próby sforsowania ich. Dodatkowo drzwi stalowe odporne są na niekorzystne warunki atmosferyczne, dzięki czemu nie ma ryzyka ich szybkiego uszkodzenia np. od silnych promieni słońca, czy też wilgoci. Warto również pamiętać, że taki materiał drzwi umożliwia dobranie ich pod kątem estetycznym, ponieważ istnieje możliwość kupienia wersji oklejonej specjalną okleiną.

Zabezpieczenie drzwi przed ogniem

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie realizować powinny drzwi techniczne, jest ochrona pomieszczeń mieszkalnych przed ogniem, który może zostać zaprószony w pomieszczeniach technicznych. Z tego powodu takiego rodzaju drzwi muszą charakteryzować się ponadprzeciętnymi właściwościami i zabezpieczeniami przed ogniem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ daje możliwość mieszkańcom danego budynku szybkiego ewakuowania się z płonącego domu, bez narażania swojego życia.
W jaki sposób wybrać takie drzwi? Przede wszystkim trzeba zawracać uwagę na ich oznaczenie, ponieważ to właśnie odpowiednie certyfikaty, które będą na nich umieszczone, świadczyć będą o klasie oporności na ogień. Dobrym wyborem będą drzwi posiadające symbol El, plus dodatkowy symbol cyfrowy. Przykładowo EL15 gwarantuje, że dane drzwi stanowić będą zabezpieczenie przed ogniem na czas 15 minut.

Co jest najważniejsze podczas wybierania drzwi technicznych?

Jak widać po powyższym opisie, drzwi techniczne muszą charakteryzować się naprawdę wieloma cechami i parametrami. Muszą być nie tylko solidne i dobrze zbudowane, lecz również muszą być odporne na korozje, wilgoć, czy też silne nasłonecznienie. Muszą być odpowiednio termoizolacyjne, aby nie powodowały strat cieplnych, a także muszą być ognioodporne, aby zwiększać bezpieczeństwo domowników. Na koniec warto również zwrócić uwagę na to, że jeśli ma się do czynienia z drzwiami technicznym wewnętrznymi, warto zwrócić większą uwagę na ich estetykę i dobrać ich wygląd tak, aby odpowiednio dobrze komponowały się z pozostałymi elementami wystroju.
Jak jednak to wszystko zebrać do kupy i kupić odpowiednie drzwi techniczne? Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że konieczne jest dopasowanie ich do posiadanych potrzeb i oczekiwań. Nie ma bowiem sensu kupować drzwi o bardzo dobrej klasie anty pożarowej, jeśli za drzwiami będą przechowywane przetwory. Nie ma również powodu, aby kupować doskonałej jakości drzwi zewnętrzne, jeśli będą służyć tylko jako drzwi do garażu wewnątrz budynku. To, jakie się powinno kupić drzwi techniczne, wynika wprost z tego, do czego będą one wykorzystywane. Warto o tym pamiętać, aby dobrać drzwi tego rodzaju najlepiej, jak się tylko da, do posiadanych potrzeb.

Similar Posts