Porady

Belki stropowe Posi-joists – czym się charakteryzują?

Belki stropowe Posi-joists - czym się charakteryzują?

Belki stropowe Posi-joists to uniwersalne elementy konstrukcyjne, które doskonale sprawdzają się zarówno jako stropodachy, jak i stropy między kondygnacyjne. Dzięki swoim metalowym złączeniom pozwalają na skuteczne ukrycie instalacji wodnych, kanalizacyjnych, elektrycznych i wentylacyjnych. W dzisiejszym artykule omówiona zostanie charakterystyka, zastosowanie oraz największe zalety tych drewnianych belek z metalowymi krzyżulcami.

Czym są belki stropowe Posi-joists?

Belki stropowe Posi-joists zbudowane są z dwóch równoległych elementów drewnianych połączonych blaszanymi krzyżulcami. W rezultacie powstaje konstrukcja, która łączy w sobie lekkość drewna oraz wytrzymałość stali. W zależności od obciążenia i rozpiętości belki mogą mieć różnorodne przekroje.

To właśnie zastosowany rodzaj połączenia (tzw. Posi Strut) umożliwia stworzenie otwartych przestrzennie konstrukcji o dużej rozpiętości, w której z łatwością ukrywane są wszelkiego rodzaju przewody i instalacje. Dzięki niskiej wadze nie sprawiają problemów podczas montażu i transportu. Dodatkowo belki stropowe wykorzystywane przez WPW Invest odpowiadają na indywidualne potrzeby klienta, co minimalizuje ryzyko późniejszego wystąpienia błędów i nieprawidłowości konstrukcyjnych.

Belki stropowe Posi-joists – jakie mają zastosowania?

Belki stropowe Posi-joists znajdują zastosowanie zarówno w projektowaniu konstrukcji stropowej, jak i dachowej. Można stosować je we wszelkiego rodzaju zabudowie jedno- oraz wielorodzinnej, przemysłowej oraz użyteczności publicznej. Ich wzrastająca popularność związana jest z coraz częstszym stosowaniem systemu rekuperacyjnego i powiązanego z nim przewodów, w przypadku których stosowanie tradycyjnych belek drewnianych bywa problematyczne.

Jednocześnie rozwiązania belki stropowe Posi-joists sprawdzają się zarówno dla dachów płaskich, jak i ukośnych o znacznych rozpiętościach. Stopniowo wypierają tym samym cięższe systemy stalowe. W zależności od wymagań technicznych i zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych można dowolnie kształtować ich długość oraz wysokość. Na etapie projektowania można także zmieniać sposób oparcia oraz zamocowania elementów. Dzięki temu odznaczają się wyjątkową uniwersalnością zastosowań.

Jakie są najważniejsze zalety Posi Joist?

Jedną z głównych zalet belek stropowych Posi-joists jest ich niska waga przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości oraz znacznych rozpiętości, nawet do 6 m bez podpory. To właśnie dzięki temu, że łączą w sobie zalety drewna i metalu, stają się na rynku poważną konkurencją dla konstrukcji stalowych.

Możliwość ukrycia przewodów i instalacji oraz uzyskania znacznych rozpiętości pozwala na dużą dowolność kształtowania wnętrz domowych, przemysłowych oraz instytucji publicznej. Swoboda aranżacyjna jest szczególnie doceniana podczas projektowania przestrzeni sklepów, biurowców, hal produkcyjnych oraz magazynów.

Ponadto belki stropowe Posi-joists są wyjątkowo ekonomiczne pod względem materiałowym oraz finansowym. Inwestorzy oszczędzają na samym surowcu w porównaniu z alternatywnymi technologiami. Niższe są także koszty prostego montażu, który nie wymaga wynajmowania dźwigu, ani żadnych innych specjalistycznych urządzeń. Poszczególne belki odznaczają się relatywnie niską wagą, co powala zmniejszyć przekrój fundamentów oraz ograniczyć liczbę podpór i ścian nośnych. Co więcej, zapewniają wymaganą izolację akustyczną i termiczną przy zastosowaniu odpowiednich warstw wygłuszających. Zapobiegają także skrzypieniu i dodatkowo usztywnia podłogę.

Similar Posts