Gotowe projekty domów jednorodzinnych cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są one znacznie tańsze niż projekty przygotowywane na zlecenie indywidualne, a co więcej, umożliwiają szybkie rozpoczęcie prac budowlanych. Jednak wybranie gotowego projektu domu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim trzeba zdecydować, czy lepszym wyborem będzie projekt nowoczesny, czy raczej dom o klasycznej formie…
Design a pieniądze – jak jedno ma się do drugiego?
Zacznijmy od tego, że dobrze zaprojektowany dom, podczas którego budowy wykorzystano dobre jakościowo materiały i odpowiednie technologie, zawsze będzie gwarantował funkcjonalność i wysoki komfort – to, czy będzie on nowoczesny, czy raczej tradycyjny, nie ma tu nic do rzeczy…
Wiele do rzeczy mają za to kwestie finansowe. Nowoczesne domy często korzystają bowiem z form niesymetrycznych i nieoczywistych, uwzględniają przestrzenne tarasy czy balkony, a także wielospadowe dachy. Trzeba mieć świadomość tego, że są to rozwiązania bardzo efektowne i stylowe, ale jednocześnie – dość kosztowne. Z pewnością dom nowoczesny, minimalistyczny będzie droższy w budowie niż dom prosty, położony na planie kwadratu lub prostokąta z dwuspadowym dachem.
Jaki jest wniosek? Taki, że niestety, chcąc nie chcąc, miłośnicy nowoczesnych form za budowę domu muszą zapłacić więcej niż zwolennicy klasycznych rozwiązań, stawiający dom o takiej samej powierzchni użytkowej.
Domy nowoczesne a klasyczne – weź pod uwagę typ domu
Mówiąc o różnicach między domami klasycznymi a nowoczesnymi, trzeba wziąć pod uwagę również liczbę kondygnacji. Oglądając gotowe projekty doświadczonych pracowni takich jak Domowe Klimaty, można zauważyć, że zarówno domy tradycyjne, jak i klasyczne dworki (np. znajdujące się na tej stronie: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-dworki/) to w większości budynki parterowe, w których wydzielenie konkretnych stref (dziennej, nocnej i gospodarczej) bywa trudne – zwłaszcza przy dużych rodzinach.
Strefę dzienną, gospodarczą i nocną znacznie łatwiej wydzielić w domach nowoczesnych piętrowych, które zazwyczaj w „naturalny” sposób mają wydzieloną strefę dzienną (dolną) i nocną (górną).
Z czym się wiąże nowoczesność w domu?
W tym miejscu warto zaznaczyć, że nowoczesność domu nie wynika wyłącznie z jego formy, ale też zastosowanych rozwiązań. W nowoczesnym, minimalistycznym budownictwie popularne są otwarte przestrzenie (np. kuchnia łączona z jadalnią i salonem), przeszklenia, które powiększają optycznie wnętrza oraz zapewniają duży dostęp naturalnego światła), a także rozwiązania energooszczędne (uwzględniające na przykład inteligentne oświetlenie, energooszczędne sprzęty RTV i AGD oraz wytwarzanie energii elektrycznej poprzez zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne). Projekty domów energooszczędnych możesz obejrzeć na stronie Domowe Klimaty: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-energooszczednych/.
Co wybrać?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepszy jest dom klasyczny, czy nowoczesny. Dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje oczekiwania i potrzeby, ale także preferencje estetyczne i możliwości finansowe.