Okna dachowe umożliwiają zagospodarowanie poddasza. Można stworzyć na nim przytulne sypialnie, biuro i inne pomieszczenia, dzięki którym na parterze domu zyska się więcej wolnej przestrzeni. Montaż okna dachowego zapewnia stały dostęp światła słonecznego i jednocześnie umożliwia efektywne wietrzenie pokojów. Okno powinno być estetycznie wykończone, dlatego po jego założeniu w dachu warto wykonać szpalety okienne. Co to takiego i jak je zrobić?
1. Czym są szpalety okienne?
2. Gdzie można zrobić szpalety okienne?
3. Gotowe szpalety okienne czy samodzielna obróbka?
4. Nowoczesne okna dachowe a ich estetyka i trwałość
Wykorzystanie poddasza na stworzenie pokojów jest coraz popularniejsze. Niewielki dom staje się dzięki temu znacznie przestronniejszy i wygodniejszy dla powiększającej się rodziny. Poddasze świetnie sprawdza się jako miejsce na sypialnie dla całej rodziny. Przed ich wydzieleniem powinno się zadbać o odpowiednie doświetlenie wnętrz za pomocą okien dachowych. Równie ważne jest ich estetyczne wykończenie. Do tego celu można wykorzystać szpalety okienne. Co powinno się wiedzieć na ich temat?
Czym są szpalety okienne?
Szpalety okienne to sposób na estetyczne wykończenie wnęki przy oknie dachowym. Montuje się je na ukośnej powierzchni, by zastąpić tradycyjny parapet i obróbki wokół okna zamontowanego w ścianie. Szpalety to rozwiązanie systemowe, dlatego bez trudu dopasowuje się je do każdego okna dachowego tej samej marki. Co ważne, szpaleta dostosowuje się do dachów o różnym kącie nachylenia i zapewnia optymalne doświetlenie pomieszczenia. Dodatkowo gwarantuje odpowiednią cyrkulację, by sprawnie i szybko wietrzyć pokój.
Gdzie można zrobić szpalety okienne?
Szpalety do okien dachowych można zamówić bezpośrednio u producenta okien lub u sprzedawcy. Dzięki temu będą odpowiednio dopasowane do wielkości i typu okna dachowego montowanego na danym poddaszu. Szpalety okienne z gotowej oferty sprawiają, że czas obróbki okien w nowych pomieszczeniach jest krótszy. Dodatkowo przygotowanie szpalety nie będzie wymagało skomplikowanych cięć i innych czasochłonnych obróbek. Gotowy system pasuje do określonego typu okna i umożliwia jego wykończenie w estetyczny sposób bez względu na kąt nachylenia dachu. System ułatwia wykonanie obróbek wokół okien aluminiowych, PCV i drewnianych, dlatego można zastosować go bez względu na typ ramy.
Gotowe szpalety okienne czy samodzielna obróbka?
Zamiast gotowych szpalet okiennych można zamontować samodzielnie wykonane obróbki okienne. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Zwykle jest to rozwiązanie korzystne jedynie dla majsterkowiczów, którzy lubią samodzielnie zajmować się pracami budowlanymi. Obróbkę okna dachowego wykonuje się wtedy z płyt kartonowo-gipsowych docinanych na wymiar i montowanych do wewnętrznej powierzchni dachu. Docinki trwają długo, a w przypadku braku wprawy mogą stworzyć mało estetyczną całość. Gotową zabudowę należy pokryć na łączeniach gipsem, a następnie szlifować, by uzyskać gładką całość. Gips niekiedy szlifuje się bardzo długo, a efekt wykończenia okna nie zawsze jest zbliżony do zamierzonego. Aby uniknąć brzydkiego efektu i zbędnego przedłużania remontu, szpalety okienne warto zamówić wraz z oknami. Dopasowany system sprawdzi się lepiej niż własna obróbka i będzie cechować się większą trwałością.
Nowoczesne okna dachowe a ich estetyka i trwałość
Nowoczesne okna dachowe w połączeniu ze szpaletami okiennymi to rozwiązanie, które sprawia, że pomieszczenia na poddaszu są funkcjonalne i dobrze doświetlone. Dzięki oknom dachowym ogranicza się zużycie prądu do oświetlenia sztucznego oraz usprawnia się cyrkulację powietrza. Pomieszczenia na poddaszu są dzięki temu w mniejszym stopniu narażone na zawilgocenie i pojawianie się grzyba. Szpalety do okien dachowych są wykonane w taki sposób, by nie zaburzały ruchu powietrza i dopływu światła. Dzięki temu zapewniają wysoką trwałość stolarki okiennej i sprzyjają utrzymaniu świeżego zapachu w pomieszczeniu. Nie powodują konieczności częstego włączania światła sztucznego, gdyż gwarantują maksymalny dopływ promieni słonecznych przez cały dzień.
Okna dachowe wykonuje się z materiałów odpornych na wieloletnie użytkowanie, dlatego raz wykonana zabudowa okienna i szpalety służą przez długi czas. Po ich zamontowaniu nie trzeba martwić się, że okno będzie mieć osłabioną lub uszkodzoną konstrukcję. Szpalety idealnie pasują do ramy okna dachowego i poszycia dachowego, dlatego pełnią funkcję estetyczną bez zaburzania funkcjonalności okna. Szpalety nie wyginają się i cechują się wysoką odpornością na wszelkie uszkodzenia. Dzięki temu nie wymagają wymiany po kilku latach od zamontowania, co sprawia, że są solidnym systemem do wykończenia stolarki okiennej na poddaszu użytkowym. Montaż szpalet przystosowanych do wybranego typu i rozmiaru okna nie sprawia problemów, gdyż wszystkie elementy można łatwo połączyć. System sprawdza się zatem zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas remontów poddasza bądź jego adaptacji w starszych budynkach mieszkalnych.