Drewniana altana ogrodowa to niewątpliwie wspaniała ozdoba każdej posesji. Taka konstrukcja świetnie sprawdza się w niemal dowolnej aranżacji, warto jednak pamiętać, że utrzymanie jej w dobrej kondycji będzie wymagać przeprowadzania regularnych zabiegów konserwacyjnych. Przedstawiamy krótki poradnik, dzięki któremu dowiecie się, jak zrobić to szybko i skutecznie!
Konserwacja altany ogrodowej – podstawowe informacje
Chociaż drewniane altany ogrodowe z reguły dobrze znoszą wpływ warunków zewnętrznych, nie można ich pozostawić samym sobie. To właśnie regularna konserwacja pozwoli przez długi czas utrzymać atrakcyjny wygląd i wytrzymałość konstrukcji.
O wysoką żywotność altany ogrodowej można też zadbać już na etapie jej umieszczania na swoim miejscu. Zadbajmy, aby fundament pod altanę był wykonany w sposób skrupulatny i z dobrej jakości materiału. Nieodzowne będą kotwy mocujące altanę do fundamentu.
Oczywiście ze względów estetycznych na betonową wylewkę można bez problemu położyć podłogę z drewna. Także już na etapie zakupu altany zwróćmy uwagę, czy drewno wykorzystane do jej budowy jest wstępnie zaimpregnowane i wysuszone.
Jak przeprowadzać konserwację altany ogrodowej?
Nawet najwyższej jakości altana ogrodowa musi być co jakiś czas podlegać impregnacji i innym zabiegom konserwującym. Niekorzystne warunki atmosferyczne, wilgoć, pleśń, grzyby i szkodniki – to najczęstsze zagrożenia czyhające na naszą altanę ogrodową. Jak ją chronić? Podstawowym środkiem profilaktyki zabezpieczającej jest oczywiście impregnacja. Nie wystarczy jednak wybrać dobrej jakości środek i nanieść go na całą powierzchnię konstrukcji.
Zacznijmy od przygotowania powierzchni. Drewno nie może być wilgotne, ani brudne, inaczej impregnacja nie zda się na nic. Z tego powodu końcówka lata bywa określana jako optymalna pora na zajęcie się konserwacją altany. Wyczyśćmy więc też każdą dostępną powierzchnię i pozostawmy do pełnego wyschnięcia. Konieczne będzie też odtłuszczenie drewna, do tego celu przyda się benzyna lakowa. Upewnijmy się, że na drewnie nie pozostały żadne pozostałości po starym farbie lub lakierze.
Jak skutecznie impregnować drewno w altanie ogrodowej?
Przed podjęciem się właściwego impregnowania warto zdecydowanie poświęcić nieco czasu na gruntowanie, czyli niejako wstępne przygotowanie podłoża pod impregnat. W tym celu używa się środków akrylowych, dobrze sprawdza się też pokost lniany. Wystarczy skrupulatnie rozprowadzić te preparaty po przygotowanych uprzednio powierzchniach. Zwykle konieczne będzie odczekanie po tym zabiegu około 1 doby.
Altana do ogrodu jest już gotowa do właściwej impregnacji. Przed użyciem dowolnego środka warto przeczytać zalecenia producenta odnośnie szczegółów stosowania, a szczególnie tych dotyczących bezpieczeństwa. Dowiemy się też, w jaki sposób nakładać dany impregnat albo olej – pędzlem, wałkiem lub też natryskowo.
Nakładamy dwie warstwy, jednak pierwsza powinna odpowiednio się wchłonąć i zaschnąć. Dopiero gdy mamy tego pewność, dokonujemy szlifowania międzywarstwowego i nakładamy warstwę drugą. Dzięki takiemu zabiegowi pierwsza warstwa będzie pełnić funkcję właściwej ochrony drewna, a druga nada jego powierzchni atrakcyjnego koloru przez długi czas. Zdecydowanie nie warto pomijać żadnego z powyższych kroków, w innym wypadku skuteczność ochrony i efekt wizualny będą znacznie mniej zauważalne.
Konserwacja altany drewnianej – dodatkowe wskazówki
Z pewnością największą trudnością przy impregnacji drewna jest nałożenie warstwy preparatu o odpowiedniej grubości. Zbyt cienka warstwa to słaba i nietrwała ochrona, zbyt gruba – kruchość i nieestetyczny wygląd drewna. Z tego powodu zdecydowanie nie warto śpieszyć się przy impregnowaniu altany – dotyczy to każdego z wymienianych wyżej etapów prac.
Opcjonalnym uzupełnieniem klasycznego impregnatu może być dodatkowy lakier, którego funkcją jest przede wszystkim podkreślenie naturalnych walorów wizualnych drewna. Chroni on także drewno przed szkodliwym wpływem promieni UV.
Altana ogrodowa drewniana jest też narażona na inne niebezpieczeństwa niż wilgoć lub szkodniki. Nierzadko taka mała architektura ogrodowa jest towarzyszem przy grillu lub ognisku z rodziną lub znajomymi. Jeśli obawiamy się, że nasza altana może być zagrożona przez pobliski ogień, to można dla pewności zastosować na jej ścianach zewnętrznych dodatkowy preparat ognioochronny. Chociaż oczywiście nie zapewni on całkowitej ochrony przed żywiołem, to na pewno zmniejszy ryzyko opłakanego w skutkach wypadku. Co ciekawe, część producentów proponuje nawet preparaty do impregnacji, które poza ochroną przed owadami czy wilgocią, zapewniają także ten rodzaj zabezpieczenia.
Jak widać ochrona altany ogrodowej nie jest przesadnie trudna ani pracochłonna. Pozostaje wybrać odpowiedni impregnat i przystąpić do pracy. Najlepiej, jeśli będzie on łatwy w aplikacji, wydajny, bezpieczny dla ludzi, zwierząt oraz roślin i oczywiście zapewniający drewnu skuteczną ochronę. Od teraz będziesz mógł się cieszyć ulubionym miejscem w ogrodzie bez obaw o jego bezpieczeństwo i trwałość.
Artykuł sponsorowany.