Porady

Fototapeta na drzwi – szybki sposób na metamorfozę pokoju

Fototapeta na drzwi - szybki sposób na metamorfozę pokoju

Fototapeta na drzwi to coraz częściej wykorzystywany sposób na dekorację wnętrza. Podpowiadamy, dlaczego warto wybrać fototapetę 3D i jak ją poprawnie zamontować.

Fototapeta na drzwi – sposób na optyczne powiększenie wnętrza

Fototapeta to nie tylko stylowa dekoracja, która dosłownie w kilka chwil może odmienić wygląd pokoju bądź kuchni. To także doskonały sposób na optyczne powiększenie małego pomieszczenia. Wystarczy wybrać fototapetę 3D przedstawiającą krajobraz, drugi pokój, schody, ulicę, pomost, itp.

Takie „przestrzenne” fototapety potrafią w niemal magiczny sposób dodać wizualnie przestrzeni do małego wnętrza. W tym momencie miejsce, w którym są drzwi, optycznie staje się dodatkową przestrzenią, nierzadko większą niż sam pokój czy kuchnia. Można wręcz odnieść wrażenie, że to pokój jest dodatkiem do tego, co widać na tapecie.

Fototapeta na drzwi – jak w kilka chwil odmienić wygląd drzwi i pokoju

Montaż fototapety na drzwi różni się nieco od kładzenia tradycyjnej tapety. Przede wszystkim fototapeta na drzwi jest samoprzylepna, odpada więc kwestia gruntowania i kładzenia kleju. Także powierzchnia do pokrycia fototapetą w przypadku drzwi jest stosunkowo niewielka. Jednak nie można iść na skróty. Od tego, z jaką pieczołowitością podejdziemy do zadania, będzie zależał ostateczny efekt.

Przed przyklejeniem fototapety trzeba koniecznie umyć i odtłuścić drzwi oraz upewnić się, że nie przykleił się do nich żaden okruch bądź odprysk. Powierzchnia musi być idealnie gładka. Przed przyklejeniem fototapety trzeba zdemontować gałkę bądź klamkę oraz metalowe okucia.

Fototapeta na drzwi – praktyczna dekoracja łatwa w montażu

Montaż fototapety na drzwi nie jest sprawą trudną i można ją wykonać samodzielnie. Chociaż niewątpliwie kuszące jest potraktowanie fototapety jak klasycznej naklejki, należy się powstrzymać przed tego typu działaniami. Fototapeta zajmuje dużą powierzchnię, przyklejanie na sucho grozi niedokładnościami, których nie da się usunąć.

W pierwszym kroku spryskujemy drzwi wodą lub wodą z płynem do naczyń. Przykładamy fototapetę zadrukowaną (zewnętrzną) stroną do drzwi – dzięki temu, że powierzchnia drzwi jest mokra, fototapeta będzie się dobrze trzymała. Odrywamy papier zabezpieczający warstwę kleju i spryskujemy wodą także drugą stronę fototapety. Teraz trzeba delikatnie zdjąć fototapetę z drzwi, odwrócić i przyłożyć ponownie. Warto postarać się zrobić to równo, ale jeśli coś się nie uda, to dzięki obecności wody można bez problemu wyrównać i ustabilizować tapetę. Ostatni krok to wyciśnięcie wody spod tapety. Najlepiej robić to posuwistymi ruchami z lewej strony na prawą (bądź odwrotnie) za pomocą miękkiej (nierysującej) gąbki lub specjalnej packi. To zajęcie wymaga nieco cierpliwości, dlatego na montaż fototapety trzeba przeznaczyć więcej niż przysłowiowy kwadrans.

Fototapeta na drzwi – jakie drzwi wybrać

Fototapeta nie da się przykleić na każde drzwi. Wykluczone są te, które mają jakiekolwiek elementy szklane, metalowe lub drewniane wypustki czy zdobienia. Tu pasuje tylko skrzydło drzwiowe jednolicie gładkie, najlepiej drewniane, ale fototapetą można przyozdobić także drzwi metalowe.

Decydując się na drzwi zdobione fototapetą, warto już na etapie urządzania wnętrza kupić odpowiednie skrzydło drzwiowe. Jeśli chcemy przykleić fototapetę na drzwi, które mamy w domu od dawna, muszą spełnić powyższy warunek. W przeciwnym wypadku drzwi trzeba wymienić. Raczej nie poleca się wypełniania wnęk okiennych w drzwiach czymkolwiek. Taki podkład pod tapetę nie będzie trwały.

Similar Posts